Merdaneyi Temizleme ve Değiştirme (Sürücü Silindiri)
Merdaneyi Temizleme ve Değiştirme (Sürücü Silindiri)

Merdaneyi Temizleme ve Değiştirme (Sürücü Silindiri)

Merdane, medyanızın yazdırma yüzeyi ve sürücü silindiridir. Merdane silindirindeki kirler yazıcı kafasına zarar verebilir ya da medyanın yazdırma sırasında kaymasına veya yapışmasına sebep olabilir. Merdane üzerindeki yapışkan, kir, toz, yağ ve diğer kirleticilerin hemen temizlenmesi gerekir.
Yazıcının performansı, yazdırma kalitesi veya medya işleme normal yazdırma performansına göre açık bir şekilde kötü olduğunda merdaneyi (ve medya yolunu) temizleyin. Merdane temizlendikten sonra bile medya yapışmaya veya sıkışmaya devam ederse merdaneyi değiştirmeniz gerekir.
Merdane, fiber içermeyen bir temizleme çubuğuyla (Texpad çubuğu gibi) ya da tiftiksiz, temiz, nemli ve medikal sınıf alkol ile (%99 saf alkol veya daha iyisi) çok hafif ıslatılmış bir bezle temizlenebilir.
 1. Kapağı (ve dağıtıcı takılıysa dağıtıcı kapısını) açın.
 2. Medyayı, silindir bölümünden çıkarın.
 3. Sağ ve sol taraftaki merdane mil yatağı serbest bırakma kollarını yazıcının ön tarafına doğru çekip yukarı doğru çevirin.
  1
  Merdane mil yatakları
 4. Merdaneyi, yazıcının alt çerçevesinden yukarı kaldırın.
 5. Dişliyi ve iki yatağı merdane silindiri milinden kaydırın.
 6. Merdaneyi alkolle ıslatılmış temizleme çubuğuyla temizleyin. Ortadan dışarı doğru temizleyin. Tüm silindir yüzeyleri temizlenene kadar bu işlemi tekrarlayın. Yüksek miktarda yapışkan biriktiyse ya da etiket sıkışması varsa kalan kirleticileri gidermek için yeni bir temizleme çubuğuyla işlemi tekrarlayın. Örneğin yapışkanlar ve yağlar ilk temizlemeyle yumuşatılır ancak tamamen çıkarılamayabilir.
 7. Kullandıktan sonra temizleme çubuklarını atın. Temizlik için kullanılan temizlik çubuklarının yeniden kullanılması, merdane yüzeyini kirletebilir.
 8. Yatakların ve sürücü dişlisinin merdane silindiri milinde olduğundan emin olun.
 9. Merdaneyi, dişliyle sola hizalayın ve yazıcının alt çerçevesine indirin.
 10. Sağ ve sol taraftaki merdane mil yatağı serbest bırakma tırnaklarını yazıcının arka tarafına doğru çevirip yerlerine oturtun.
  Dağıtıcı kapısını ve medya kapağını kapatmadan ve yeni medya yüklemeden önce bir dakika yazıcının kurumasını bekleyin.