Yazdırma Kalitesini Ayarlama
Yazdırma Kalitesini Ayarlama

Yazdırma Kalitesini Ayarlama

Yazdırma kalitesi, yazıcı kafasının, yazdırma hızının ve kullanılan medyanın ısı (yoğunluk) ayarından etkilenir. Uygulamanız için en iyi karışımı bulmak için bu ayarlarla denemeler yapın. Yazdırma kalitesi Zebra Setup Utility'nin Yazdırma Kalitesini Yapılandırma rutiniyle ayarlanabilir.
Medya üreticilerinin yazıcınız ve medyanızın hız ayarları için belirli önerileri olabilir. Önerilen hız, yazıcınızın maksimum hız ayarından düşük olabilir!
Koyuluk (veya yoğunluk) ayarı şu şekilde yapılabilir:
 • Koyuluğu Ayarla komutunu kullanma (ZPL Programlama Kılavuzu'ndaki
  ~SD
  ZPL komutunu inceleyin).
 • yazdırma koyuluğunu ayarlama (bkz. Manuel Yazdırma Koyuluğu Ayarı).
 • fiziksel koyuluk kontrolünü ayarlama (bkz. Koyuluk Kontrolü).
Yazdırma hızının ayarlanması gerektiğini düşünürseniz şunu kullanın:
 • Windows yazıcı sürücüsü veya ZebraDesigner gibi bir uygulama yazılımı.
 • Yazdırma Hızı veya
  ^PR
  ZPL komutu (bkz. ZPL Programlama Kılavuzu)
Genel yazdırma ve barkod kalitesini optimize etmek için yazıcının Yazdırma Kalitesi Raporu (FEED Otomatik Testi) özelliğini kullanarak koyuluk ve hız ayarlarındaki değişiklikleri görmenizi sağlayacak çeşitli etiketler yazdırın. Ayrıntılar için bkz. Yazdırma Kalitesi Raporu Oluşturma (FEED otomatik testi).
Yazıcının medya ayarlarını doğrulamak için Yapılandırma Raporu ile Yazdırmayı Test Etme bölümündeki talimatları uygulayarak bir Yazıcı Yapılandırma etiketi yazdırın.
Otomatik medya türü tespit etmenin ve algılamanın kontrol ettiği maksimum uzaklık ZPL Maksimum Etiket Uzunluğu komutu (
^ML
) kullanılarak azaltılabilir. Minimum uzaklık yazdırılan en uzun etiketin uzunluğunun iki katından az olmamalıdır. Yazdırılan en büyük etiket 2 x 6 inçlik bir etiketse maksimum etiket (medya) uzunluk algılama uzaklığı, varsayılan 39 inçlik uzaklıktan 12 ince indirilebilir.