Ethernet (LAN, RJ-45)
Ethernet (LAN, RJ-45)

Ethernet (LAN, RJ-45)

Yazıcıda CAT-5 veya daha iyi sınıfta UTP RJ45 Ethernet kablosuna gereksinim duyulur.
Yazıcının dahili bir ağ yazdırma sunucusu vardır. Uyumlu bir Ethernet tabanlı ağda çalışmak üzere yazıcıyı yapılandırma hakkında daha fazla bilgi edinmek için Kablolu ve Kablosuz Yazdırma Sunucusu kullanıcı kılavuzunu inceleyin. Yazıcı, ağınızda çalışacak şekilde ayarlanmalıdır. Yazıcınızdaki yerleşik yazdırma sunucusuna, yazıcının yazdırma sunucusu Web sayfalarından erişebilirsiniz.

Ethernet Durum/Etkinlik Göstergeleri

Yazıcıdaki Ethernet konektörünün iki durum/etkinlik göstergesi vardır. Bu göstergeler, konektördeki Ethernet arabirim bağlantısının durumunu göstermek için kısmen görünür hâldedir. Yazıcıda, ağ çalışma durumunu göstermek için kontrol paneli gösterge ışıkları da bulunur (ek bilgi için bkz. Uyarıları ve Hataları Çözme).
LED Durumu
Açıklama
Her ikisi de KAPALI
Ethernet bağlantısı tespit edilmedi.
Yeşil
100 Mb/sn bağlantı tespit edildi.
Sarı renkte yanıp sönen Yeşil
100 Mb/sn bağlantı ve Ethernet etkinliği tespit edildi.
Sarı
10 Mb/sn bağlantı tespit edildi.
Yeşil renkte yanıp sönen Sarı
10 Mb/sn bağlantı ve Ethernet etkinliği tespit edildi.

Ağ Erişimi için IP Adresi Atama

Bir Ethernet ağındaki (LAN ve WLAN) tüm cihazlar, ağ IP adresi gerektirir. Yazıcı yapılandırması ve yazdırma amacıyla yazıcıya erişmek için yazıcının IP adresine ihtiyacınız vardır. Siz veya bir ağ yöneticisi, aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak yazıcıya bir IP adresi atayabilir:
  • DHCP (Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü) (varsayılan ayar)
  • Zebra Setup Utility Programları (Zebra Kurulum Yardımcı Programları) (ZebraDesigner Windows yazıcı sürücüsünü içerir)
  • Telnet
  • Mobil uygulamalar
  • ZebraNet Bridge

Kişisel Ağlar için DHCP

Yazıcınız varsayılan olarak DHCP ile bir Ethernet LAN ya da Wi-Fi ağı üzerinde çalışacak şekilde ayarlanır. Bu ayar asıl olarak kişisel ağlara yöneliktir. Yazıcı her açıldığında ağ otomatik olarak yeni bir IP adresi sağlar.
Windows yazıcı sürücüsü, yazıcıya bağlanmak için bir statik IP adresi kullanır. Yazıcının atanan IP adresi ilk yüklemeden sonra değiştiyse siz veya bir ağ yöneticisi, yapılandırma ve yazdırma amacıyla yazıcıya erişim sağlamak için yazıcı sürücüsünde ayarlanan IP adresini değiştirmelidir.

Yönetilen Ağlar

Yazıcı yapılandırılmış bir ağda (LAN veya Wi-Fi) kullanılacaksa ağ yöneticisinin, yazıcıya bir statik IP adresi ataması ve yazıcınızın ağda çalışması için gerekli diğer ayarları yapması gerekir.

Yazdırma Sunucusu – Varsayılan Kullanıcı Kimliği ve Şifresi

Yazıcının yazdırma sunucusuna ya da yazıcıdaki Wi-Fi seçeneği ile ilişkili özelliklere erişmek için varsayılan kullanıcı kimliği ve/veya varsayılan şifreye ihtiyacınız olabilir. Varsayılan fabrika değerleri şunlardır:
  • Kullanıcı Kimliği: admin
  • Parola: 1234