ZPL Yazıcı Yapılandırma
ZPL Yazıcı Yapılandırma

ZPL Yazıcı Yapılandırma

ZPL'yi destekleyen yazıcılar, hızlı ilk etiket çıkışı yazdırma için yazıcı ayarlarını dinamik olarak değiştirmenize olanak tanır.
Bir kere kurulduktan sonra sürekli yazıcı parametreleri, sonraki yazdırma işlemlerinde kullanılmak üzere saklanır. Bunlar şunlar gerçekleşene kadar geçerli kalır:
 • sonraki komutlarla değiştirildiğinde,
 • yazıcı ayarları ya da bir veya daha fazla parametre varsayılan fabrika ayarlarına sıfırlandığında veya
 • yazıcı güç döngüsü gerçekleştirildiğinde.
ZPL Yapılandırması Güncelleme komutu
^JU
, yazıcıyı önceden yapılandırılmış ayarlarla başlatmak veya tekrar başlatmak üzere yazıcı yapılandırmalarını kaydedip geri yükler.
 • Güç döngüsünden veya yazıcı sıfırlamasından sonra tüm geçerli kalıcı ayarları korumak için yazıcıya
  ^JUS
  komutunu gönderin.
  ZPL, bu komut verildiğinde tüm parametreleri kaydeder. Eski EPL programlama dili (bu yazıcı tarafından desteklenir) tek komutları anında değiştirir ve kaydeder.
 • Son kaydedilen değerleri yazıcıya geri yüklemek için
  ^JUR
  komutunu kullanın.
Çoğu yazıcı ayarları ZPL ve EPL arasında paylaşılır. Örneğin, EPL ile hız ayarını değiştirdiğinizde, ZPL çalışmalarının hız ayarı da değişir. Değiştirilen EPL ayarı herhangi bir yazıcı dilinde güç döngüsü ya da sıfırlama gerçekleştirildikten sonra bile aynı kalmaya devam eder.
Yapılandırma Raporu; çalışma parametrelerini, sensör ayarlarını ve yazıcı durumunu içeren kullanışlı bir listedir. Yapılandırma Raporu ile Yazdırmayı Test Etme bölümündeki adımları uygulayarak ya da Zebra Setup Utilities (Zebra Kurulum Yardımcı Programları) veya ZebraDesigner Windows sürücüsü aracılığıyla bu raporu yazdırabilirsiniz.