Yazdırma Kalitesini Ayarlama
Yazdırma Kalitesini Ayarlama

Yazdırma Kalitesini Ayarlama

Yazdırma kalitesi, yazıcı kafasının, yazdırma hızının ve yüklenen medyanın ısı (veya yoğunluk) ayarının birleşiminden etkilenir. Uygulamanız için en iyi karışımı bulmak için bu ayarlarla denemeler yapın.
Yazdırma kalitesini, Zebra Setup Utilities üzerinden
Configure Print Quality
(Yazdırma Kalitesini Yapılandır) rutini ile ayarlayabilirsiniz.
Genel yazdırma ve barkod kalitesini optimize etmek için yazıcının Yazdırma Kalitesi Raporu (FEED Otomatik Testi aracılığıyla) özelliğini kullanarak KOYULUK ve HIZ ayarlarındaki değişiklikleri görmenizi sağlayacak çeşitli etiketler yazdırın. Ayrıntılar için bkz. Yazdırma Kalitesi Raporu Oluşturma (FEED Otomatik Testi).
Herhangi bir ayar yapmadan önce bir Yazıcı Yapılandırma etiketi yazdırarak yazıcının ortam ayarlarını doğrulayın. Ayrıntılar için bkz. Yapılandırma Raporu ile Test Yazdırma.
 1. Yazdırma koyuluğu (veya yoğunluk) ayarını, aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak düzenleyin:
  • Koyuluğu Ayarla (
   ~SD
   ) ZPL komutu (ayrıntılar için bkz. ZPL Programlama Kılavuzu)
 2. Yazdırma hızını ayarlamak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:
  • Windows yazıcı sürücünüz
  • ZebraDesigner gibi uygulama yazılımı. Bu yazılımı zebra.com/zebradesigner adresinden indirebilirsiniz.
  Medya üreticileri, yazıcınızı medyaları ile kullanırken belirli hız ayarları önerebilir. Önerilen hız, yazıcınızın maksimum hız ayarından düşük olabilir.
 3. Otomatik medya türü tespit etmenin ve algılamanın maksimum uzaklığını düşürmek için ZPL Maksimum Etiket Uzunluğu komutunu (
  ^ML
  ) kullanın.
  Minimum uzaklık, yazdırılan en uzun etiketin uzunluğunun iki katından az olmamalıdır. Yazdırılan en büyük etiket 2'ye 6 inçlik bir etiketse maksimum etiket (medya) uzunluk algılama uzaklığı, varsayılan 39 inçlik uzaklıktan 12 inç değerine indirilebilir.