ZPL Yazıcı Yapılandırması Yönetimi
ZPL Yazıcı Yapılandırması Yönetimi

ZPL Yazıcı Yapılandırması Yönetimi

ZPL yazıcı, hızlı etiket yazdırması için yazıcı ayarlarını dinamik olarak değiştirmenize olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Sürekli olan yazıcı parametreleri, gelecekteki formatlarda kullanılmak üzere tutulur. Bu ayarlar, sonraki komutlarla değiştirilene, yazıcı sıfırlanana, güç döngüsü gerçekleştirilene ya da siz varsayılan fabrika ayarıyla bir parametreyi sıfırlayana kadar etkin kalmaya devam ederler.
ZPL Yapılandırması Güncelleme komutu
^JU
, yazıcıyı önceden yapılandırılmış ayarlarla başlatmak veya tekrar başlatmak üzere yazıcı yapılandırmalarını kaydedip geri yükler.
  • Güç döngüsünden ya da yazıcının sıfırlanmasından sonra ayarları tutmak için yazıcıya
    ^JUS
    komutu gönderilerek mevcut kalıcı ayarlar kaydedilebilir.
  • Yazıcıya en son kaydedilen değerleri geri yüklemek için değerler
    ^JUR
    komutuyla geri çağrılır.
ZPL, parametrelerin tümünü yukarıda geçen tek bir komutla kaydeder. Eski EPL programlama dili (bu yazıcı tarafından desteklenir) tek komutları anında değiştirir ve kaydeder. Çoğu yazıcı ayarları ZPL ve EPL arasında paylaşılır. Örneğin, EPL ile hız ayarını değiştirdiğinizde, ZPL çalışmalarının hız ayarı da değişir. Değiştirilen EPL ayarı herhangi bir yazıcı dilinde güç döngüsü ya da sıfırlama gerçekleştirildikten sonra bile aynı kalmaya devam eder.
Referans olması amacıyla bir yazıcı Yapılandırma Raporu bulunur. Bu raporda çalışma parametreleri, sensör ayarları ve yazıcı durumu listelenir. Bu rapor, Yapılandırma Raporu ile Test Yazdırma bölümünde açıklandığı şekilde yazdırılabilir. Zebra Setup Utilities ve ZebraDesigner Windows sürücüsü yazıcı yönetiminde size yardımcı olmak üzere ayrıca bu raporu ve diğer raporları yazdırır.