Merdaneyi Temizleme ve Değiştirme (Sürücü Silindiri)
Merdaneyi Temizleme ve Değiştirme (Sürücü Silindiri)

Merdaneyi Temizleme ve Değiştirme (Sürücü Silindiri)

Merdane, medyanızın yazdırma yüzeyi ve sürücü silindiridir. Normalde temizlik gerektirmez. Yazdırma işlemleri, merdane silindiri üzerinde bir miktar kağıt ve astar tozu birikimini tolere eder.
Merdane silindirindeki kirler yazıcı kafasına zarar verebilir ya da medyanın yazdırma sırasında kaymasına veya yapışmasına sebep olabilir. Merdane üzerindeki yapışkan, kir, toz, yağ ve diğer kirleticilerin hemen temizlenmesi gerekir.
Yazıcının performansı, yazdırma kalitesi veya medya işleme açık bir şekilde kötü olduğunda merdaneyi (ve medya yolunu) temizleyin. Temizlikten sonra yapışma veya sıkışma devam ederse merdaneyi değiştirmeniz gerekir.
Bu prosedürde açıklandığı gibi merdaneyi fiber içermeyen bir temizleme çubuğuyla (Texpad çubuğu gibi) ya da tiftiksiz, temiz, nemli ve medikal sınıf alkol ile (%90 saf alkol veya daha iyisi) çok hafif ıslatılmış bir bezle temizlenebilir.
 1. Merdane silindirini çıkarmak için:
  1. Kapağı (ve dağıtıcı takılıysa dağıtıcı kapısını) açın. Medyayı silindir bölümünden çıkarın.
  2. Sağ ve sol taraftaki merdane mil yatağı serbest bırakma kollarını yazıcının ön tarafına doğru çekip yukarı doğru çevirin. (Aşağıdaki oklara sahip resimler sırasıyla kapalı ve açık konumlarındaki mandalları gösterir.)
 2. Merdaneyi, yazıcının alt çerçevesinden yukarı kaldırın. (Bu resimdeki oklar, merdane yataklarını işaret eder.)
 3. Dişliyi ve iki yatağı merdane silindiri milinden kaydırın.
 4. Bu adımı yalnızca temizlik için gerçekleştirin:
  1. Merdaneyi alkolle ıslatılmış temizleme çubuğuyla temizleyin. Ortadan dışarı doğru temizleyin.
  2. Tüm silindir yüzeyi iyice temizlenene kadar yukarıdaki adımı tekrarlayın. Örneğin yapışkanlar ve yağlar ilk temizlemeyle yumuşasa da tamamen çıkmayabilir.
  3. Yüksek miktarda yapışkan biriktiyse ya da bir etiket sıkışması varsa kalan kirleticileri gidermek için yeni bir temizleme çubuğuyla işlemi tekrarlayın.
 5. Kullandıktan sonra temizleme çubuklarını atın. Bunları tekrar kullanmayın.
 6. Yatakların ve sürücü dişlisinin merdane silindiri milinde olduğundan emin olun.
 7. Merdaneyi, dişliyle sola hizalayın ve yazıcının alt çerçevesine indirin.
 8. Sağ ve sol taraftaki merdane mil yatağı serbest bırakma tırnaklarını yazıcının arka tarafına doğru çevirip yerlerine oturtun.
 9. Dağıtıcı kapısını veya medya kapağını kapatmadan ve medyayı yüklemeden önce bir dakika bekleyip yazıcının kurumasını bekleyin.