Asya yazı tipleri ve Diğer Büyük Yazı Tipi Setleri
Asya yazı tipleri ve Diğer Büyük Yazı Tipi Setleri

Asya yazı tipleri ve Diğer Büyük Yazı Tipi Setleri

ZPL ve EPL olmak üzere yazıcının her iki programlama dili de büyük piktografik çift bayt Asya yazı tipi setlerini destekler. ZPL programlama dili Unicode'u destekler.
Asya dilleri ideografik ve piktografik yazı tiplerinin tek dilli kod sayfasını destekleyen binlerce karaktere sahip büyük karakter setleri vardır. Yazıcı üreticileri, bu büyük karakter kümelerini desteklemek için çift baytlık (maksimum 67840) karakter sistemini (bu sorunu çözmek için tek baytlık, maksimum 256 karakter sistemi yerine Latin tabanlı dil karakterleri tarafından kullanılan) benimsemiştir.
Unicode'un icat edilmesi, tek bir yazı tipi seti kullanarak birden çok dili destekleme becerisinin ortaya çıkmasıyla gerçekleşti. Unicode yazı tipi bir veya birkaç kod noktasını destekler (kod sayfası karakter eşlemelerine bakın) ve bu yazı tipine karakter eşleme sorunlarını çözen standart bir yöntemle erişilir.
Yazıcınıza indirilebilecek yazı tiplerinin sayısı, kullanımda olmayan Flash bellek miktarına ve indirilecek yazı tipinin boyutuna bağlıdır.
Bazı Unicode yazı tipleri büyük boyuttadır. Bunlara Microsoft'un sunduğu MS (Microsoft) Arial Unicode yazı tipi (23 MB) ya da Zebra şirketinin sunduğu Andale yazı tipi (22 MB) dahildir. Bu büyük yazı tipi setleri tipik olarak çok sayıda dili destekler.

Asya Yazı Tiplerini Edinme ve Yükleme

Asya bit eşlem yazı tipi setleri genellikle yazıcıya yazıcı kullanıcısı ya da entegratör tarafından indirilir.
ZPL yazı tipleri yazıcıdan ayrı olarak satın alınır.
Aşağıdaki EPL Asya Yazı Tipleri, zebra.com adresinden ücretsiz olarak indirilebilir:
  • Basitleştirilmiş ve Geleneksel Çince (SimSun ölçeklenebilir Basitleştirilmiş Çince yazı tipi Çin güç kablosu ile satılan yazıcılarda önceden yüklüdür.)
  • Japonca: JIS ve Shift-JIS eşlemeleri
  • Johab dahil Korece
  • Tay dili