ZPL Yazıcı Yapılandırması Yönetimi
ZPL Yazıcı Yapılandırması Yönetimi

ZPL Yazıcı Yapılandırması Yönetimi

ZPL'yi destekleyen yazıcılar, hızlı ilk etiket çıkışı yazdırma için yazıcı ayarlarını dinamik olarak değiştirmenize olanak tanır. Sürekli olan yazıcı parametreleri gelecekteki formatlarda kullanılmak üzere tutulur.
Bu ayarlar şu zamana kadar etkin kalacaktır:
 • sonraki komutlarla değiştirildiğinde,
 • yazıcı sıfırlandığında,
 • yazıcı güç döngüsü gerçekleştirildiğinde (kapatılıp açıldığında) veya
 • yazıcıyı varsayılanlarına sıfırlayarak fabrika varsayılanı olan bir parametreyi geri yüklediğinizde.
ZPL Yapılandırma Güncelleme komutunu (
^JUS
) kullanarak yazıcı yapılandırmalarını kaydedebilir ve geri yükleyebilirsiniz. Bu komut, yazıcıyı önceden yapılandırılmış ayarlarla başlatır (veya yeniden başlatır).
 • Yazıcı sıfırlandıktan veya güç açıldıktan sonra mevcut ayarları korumak için mevcut tüm kalıcı ayarları kaydetmek üzere yazıcıya
  ^JUS
  ZPL komutunu gönderin.
 • Son kaydedilen değerleri yazıcıya geri yüklemek için
  ^JUR
  komutunu kullanın.
ZPL,
^JUS
komutunu verdiğinizde tüm parametreleri saklar. Eski EPL programlama dili (ZD200 Serisi yazıcınız tarafından desteklenir) tek komutları anında değiştirir ve kaydeder.
Çoğu yazıcı ayarları ZPL ve EPL arasında paylaşılır. Örneğin, EPL ile hız ayarını değiştirdiğinizde, ZPL çalışmalarının hız ayarı da değişir. Değiştirilen EPL ayarı herhangi bir yazıcı dili kullanarak güç döngüsü ya da sıfırlama gerçekleştirildikten sonra bile aynı kalmaya devam eder.
Yazıcınızı yönetmeye yardımcı olması için yazıcıya bir Yapılandırma Raporu yazdırma talimatı verebilirsiniz. Rapor; diğer ayrıntıların yanı sıra çalışma parametrelerini, sensör ayarlarını ve yazıcı durumunu listeler (bkz. Yapılandırma Raporu ile Test Yazdırması). Bu ve diğer raporları Zebra Setup Utility ve ZebraDesigner Windows sürücüsünü kullanarak da yazdırabilirsiniz.