Yazıcı Yazı Tipleri
Yazıcı Yazı Tipleri

Yazıcı Yazı Tipleri

ZD Serisi yazıcı dilinizi ve yazı tipi gereksinimlerinizi destekler.
ZPL programlama dili, özet yazı tiplerini (TrueType veya OpenType) ve Unicode karakter eşleme ile temel bit eşlem yazı tipleri ve karakter kodu sayfalarını desteklemek için gelişmiş yazı tipi eşleştirme ve ölçekleme teknolojisi sunar.
Yazıcının yazı tipi özellikleri programlama diline bağlıdır. ZPL ve eski EPL programlama kılavuzlarında ilgili yazıcı programlama dilleri için yazı tipleri, kod sayfaları, karakter erişimi, yazı tiplerini listeleme ve sınırlandırma anlatılır ve belgelenir. Metin, Yazı Tipleri ve Karakter desteği hakkında bilgi için yazıcının programlama kılavuzlarını inceleyin.
Zebra, ZPL ve EPL yazıcı programlama dilleri için yazıcıya yazı tipi indirmeyi destekleyen çeşitli yardımcı program ve uygulama yazılımlarına sahiptir.
Yazıcıda bulunan bazı fabrikadan yüklenmiş ZPL yazı tipleri, ürün yazılımı tekrar yüklendiğinde veya güncellendiğinde kopyalanamaz, klonlanamaz ya da geri yüklenemez. Bu lisanslarla sınırlanmış ZPL yazı tiplerinin açık bir ZPL nesne silme komutuyla kaldırılması durumunda yazı tipi etkinleştirme ve kurulum yardımcı programı aracılığıyla tekrar satın alınıp kurulmaları gerekir. EPL yazı tipleri bu tür bir kısıtlamaya sahip değildir.

Yazıcıdaki Yazı Tiplerini Tanımlama

Yazı tipleri ve bellek, yazıcıdaki programlama dilleri tarafından paylaşılır. Yazı tipleri yazıcıdaki birçok depolama alanına yüklenebilir. ZPL programlama EPL ve ZPL yazı tiplerini tanıyabilir. EPL programlama sadece EPL yazı tiplerini tanıyabilir. Yazı tipleri ve yazıcı belleği hakkında daha fazla bilgi için ilgili programlama kılavuzlarına bakın.
 • ZPL yazdırma işlemi için yazı tiplerini yönetip indirmek üzere Zebra Setup Utility veya ZebraNet ™ Bridge'i kullanın.
 • Yazıcıda yüklü olan tüm yazı tiplerini göstermek için yazıcıya ZPL
  ^WD
  komutunu gönderin. Daha fazla bilgi için ZPL Programlayıcılar Kılavuzu'na bakın.
  • Çeşitli yazıcı bellek alanlarındaki bit eşlem yazı tipleri ZPL'deki .FNT dosya uzantısıyla tanımlanır.
  • Ölçeklenebilir yazı tipleri ZPL'deki .TTF, .TTE veya .OTF dosya uzantılarıyla tanımlanır. EPL bu yazı tiplerini desteklemez.

Yazıcıyı Kod Sayfalarıyla Yerelleştirme

Yazıcı, her yazıcı programlama dili, ZPL ve EPL için yazıcıya yüklenen sabit yazı tiplerine yönelik olarak iki adet dil, bölge ve karakter setlerini destekler. Yazıcı, yaygın uluslararası karakter eşleme kod sayfaları ile yerelleştirmeyi destekler.
Unicode dahil ZPL kod sayfası desteği için ZPL programlama kılavuzundaki
^CI
komutuna bakın.

Asya yazı tipleri ve Diğer Büyük Yazı Tipi Setleri

Asya dilleri ideografik ve piktografik yazı tiplerinin tek dilli kod sayfasını destekleyen binlerce karaktere sahip büyük karakter setleri vardır. Büyük Asya karakter setlerini desteklemek için endüstri, Latince-tabanlı dil karakterlerinin kullandığı tek bayt (maksimum 256) karakterler yerine büyük yazı tiplerine yönelik olarak çift bayt karakter sistemini (maksimum 67840) benimsemiştir. Tek bir yazı tipi seti ile birden fazla dile hitap etmek için Unicode keşfedilmiştir. Unicode yazı tipi bir veya birkaç kod noktasını destekler (kod sayfası karakter eşlemelerine bakın) ve bu yazı tipine karakter eşleme sorunlarını çözen standart bir yöntemle erişilir. ZPL programlama dili Unicode'u destekler. Yazıcının her iki programlama dili de büyük piktografik çift bayt Asya yazı tipi setlerini destekler.
İndirilebilecek yazı tiplerinin sayısı, kullanımda olmayan flash bellek miktarına ve indirilecek yazı tipinin boyutuna bağlıdır.
Bazı Unicode yazı tipleri, Microsoft'un sunduğu MS (Microsoft) Arial Unicode yazı tipi (23 MB) ya da Zebra şirketinin sunduğu Andale yazı tipi (22 MB) gibi büyük boyutludur. Bu büyük yazı tipi setleri tipik olarak çok sayıda dili de destekler.

Asya Yazı Tiplerini Alma

Asya bit eşlem yazı tipi setleri yazıcıya kullanıcı ya da entegratör tarafından indirilir. ZPL yazı tipleri yazıcıdan ayrı olarak satın alınır. EPL Asya Yazı Tipleri ücretsiz olarak Zebra Web sitesinden indirilebilir.
 • Basitleştirilmiş ve Geleneksel Çince (SimSun ölçeklenebilir yazı tipi Çin güç kablosu ile satılan yazıcılarda önceden yüklüdür.)
 • Japonca: JIS ve Shift-JIS eşlemeleri
 • Johab dahil Korece
 • Tay dili