Rodzaje nośników
Rodzaje nośników

Rodzaje nośników

Drukarka może drukować na różnych rodzajach nośników.
W celu zapewnienia ciągłego druku o wysokiej jakości firma Zebra zaleca stosowanie oryginalnych materiałów. W celu zapewnienia optymalnych parametrów roboczych drukarki oraz ograniczenia przedwczesnego zużycia głowicy drukującej opracowano szeroki asortyment materiałów papierowych, polipropylenowych oraz winylowych opracowano. Aby zakupić materiały, odwiedź stronę zebra.com/supplies.
Z drukarką można używać następujących typów nośników:
  • Nośniki standardowe — większość standardowych (nieciągłych) nośników ma przylepne podłoże, która przytrzymuje pojedyncze etykiety czy odcinki etykiet do podkładu.
  • Nośniki ciągłe — większość nośników ciągłych to nośniki termiczne (zbliżone do papieru faksowego), które służą do wydruku kwitów oraz biletów.
  • Przywieszki — przywieszki są zazwyczaj wykonane z ciężkiego papieru (o grubości do 0,19 mm [0,0075 cala]). Materiał przywieszki nie ma kleju ani materiału podkładowego i zazwyczaj jest perforowany.
Drukarka zwykle używa nośników rolkowych, ale można również używać nośników składanych lub innego nośnika ciągłego. Należy używać nośników odpowiednich dla danego typu drukowania. Używane nośniki muszą być nośnikami termicznymi.
Rodzaje nośników rolkowych i składanych
Rodzaj nośnika
Jak wygląda
Opis
Nośnik nieciągły w rolkach
Nośniki rolkowe są nawijane na gilzę o średnicy od 12,7 do 38,1 mm (od 0,5 do 1,5 cala). Etykiety mają przylepne podłoże, które przykleja je do podkładu, i są rozdzielone szczelinami, otworami, nacięciami lub czarnymi znakami. Przywieszki są rozdzielone perforacjami. Poszczególne etykiety są rozdzielone jedną lub kilkoma z następujących metod:
  • Nośniki siatkowe rozdzielają etykiety według odstępów, otworów lub nacięć.
  • Nośniki z czarnym znakiem wykorzystują nadrukowane czarne znaki na tylnej stronie nośnika, wskazujące rozdzielenia etykiet.
  • Nośniki perforowane mają nacięcia, które umożliwiają łatwe rozdzielenie etykiet i przywieszek. Na nośniku mogą znajdować się również czarny znacznik lub inne rozdzielenia między etykietami lub przywieszkami.
  • Nośniki perforowane mają nacięcia, które umożliwiają łatwe rozdzielenie etykiet i przywieszek. Na nośniku mogą znajdować się również czarny znacznik lub inne rozdzielenia między etykietami lub przywieszkami.
Nieciągłe nośniki składane
Nośnik składany jest złożony w „harmonijkę”. Nośniki składane mogą mieć takie same rozdzielenia, jak nieciągłe nośniki rolkowe. Rozdzielenia znajdowałyby się na złożeniach lub w ich pobliżu.
Ciągłe nośniki rolkowe
Nośniki rolkowe są nawijane na gilzę o średnicy od 12,7 do 38,1 mm (od 0,5 do 1,5 cala). Ciągłe nośniki rolkowe nie zawierają odstępów, otworów, nacięć lub czarnych znaków służących do separacji etykiet. Umożliwia to wydrukowanie obrazu w dowolnym miejscu na etykiecie. Do rozcinania poszczególnych etykiet można użyć obcinarki. W przypadku nośników ciągłych należy użyć czujnika transmisyjnego (nośnika odstępu), aby drukarka mogła wykryć, że zabraknie nośnika.