Merdaneyi Temizleme ve Değiştirme
Merdaneyi Temizleme ve Değiştirme

Merdaneyi Temizleme ve Değiştirme

Merdane, medyanızın yazdırma yüzeyi ve sürücü silindiridir. Yazıcının performansı, yazdırma kalitesi veya medya işleme açık bir şekilde kötü olduğunda merdaneyi (ve medya yolunu) temizleyin. Temizlikten sonra yapışma veya sıkışma devam ederse merdaneyi değiştirmeniz gerekir.
Merdane silindirindeki kirler yazıcı kafasına zarar verebilir ya da medyanın yazdırma sırasında kaymasına veya yapışmasına sebep olabilir. Merdane üzerindeki yapışkan, kir, toz, yağ ve diğer kirleticilerin HEMEN temizlenmesi gerekir.
Astarsız Merdaneleri, yıkayarak veya ovarak TEMİZLEMEYİN. Yıkama veya ovma hareketleri, merdaneye zarar verebilir. Yapıştırıcı partiküllerini YALNIZCA astarsız medyanın yapışkanlı tarafını kullanarak giderin. Astarsız etiket ile merdane silindirine hafifçe dokunarak partikülleri merdane silindirinin ve medya yolu alanlarının açıkta kalan alanlarından kaldırın.
Merdane, lifsiz ve tiftiksiz bir temizleme çubuğuyla (Texpad çubuğu gibi) ya da tiftiksiz, temiz ve %99,7 saf tıbbi sınıf izopropil alkol ile çok hafif nemlendirilmiş bir bezle temizlenebilir.
 1. Kapağı açın (ve etiket dağıtıcı takılıysa dağıtım kapağını açın).
 2. Medyayı silindir bölümünden çıkarın.
 3. Sağ ve sol taraftaki merdane mil yatağı serbest bırakma kollarını yazıcının ön tarafına doğru çekip yukarı doğru çevirin.
  1
  Merdane mil yatakları
 4. Merdaneyi, yazıcının alt çerçevesinden yukarı kaldırın.
  1
  Merdane mil yatakları
 5. Dişliyi ve iki yatağı merdane silindiri milinden kaydırın.
 6. Merdaneyi temizlemek için alkolle ıslatılmış temizleme çubuğu veya %99,7 saf, tıbbi kullanıma uygun izopropil alkol ile çok hafif nemlendirilmiş tiftiksiz bez kullanarak aşağıdaki adımları uygulayın.
  Astarsız merdaneyi temizlemek için aşağıdaki alt adımları kullanmak yerine partikülleri temizleme amacıyla merdane silindirinden nazikçe kaldırmak adına YALNIZCA bir parça astarsız medyanın yapışkanlı tarafını kullanın. Astarsız merdanenin yüzeyi, bir temizleme çözeltisi ile yıkanırsa veya ovulursa hasar görebilir.
  1. Ortadan dışarı doğru temizleyin. Kullanılmış temizleme çubuğunu veya bezi atın.
  2. Tüm silindir yüzeyleri temizlenene kadar bu işlemi tekrarlayın.
  3. Yüksek miktarda yapışkan biriktiyse ya da etiket sıkışması varsa kalan kirleticileri gidermek için yeni bir temizleme çubuğuyla işlemi tekrarlayın. (Yapışkanlar ve yağlar ilk temizlemeyle yumuşasa da tamamen çıkarılamayabilir.)
 7. Yatakların ve sürücü dişlisinin merdane silindiri milinde olduğundan emin olun.
 8. Merdaneyi, dişliyle sola hizalayın ve yazıcının alt çerçevesine indirin.
 9. Sağ ve sol taraftaki merdane mil yatağı serbest bırakma tırnaklarını yazıcının arka tarafına doğru çevirip yerlerine oturtun.
 10. Dağıtıcı kapısını ve medya kapağını kapatmadan ve etiket yüklemeden önce bir dakika yazıcının kurumasını bekleyin.