Yazdırma Kalitesini Ayarlama
Yazdırma Kalitesini Ayarlama

Yazdırma Kalitesini Ayarlama

Yazdırma kalitesi, yazıcı kafasının, yazdırma hızının ve yüklenen medyanın ısı (veya yoğunluk) ayarının birleşiminden etkilenir. Uygulamanız için en iyi karışımı bulmak için bu ayarlarla denemeler yapın.
Yazdırma kalitesini, Zebra Setup Utilities üzerinden
Configure Print Quality
(Yazdırma Kalitesini Yapılandır) sihirbazı ile ayarlayabilirsiniz.
Genel yazdırma ve barkod kalitesini optimize etmek için yazıcının FEED (BESLE) otomatik testi özelliğini kullanarak koyuluk ve yazdırma hızı ayarlarındaki değişiklikleri görmenizi sağlayacak bir yazdırma kalitesi raporu yazdırın. Bu raporun yazdırılmasına ilişkin yönergeler için bkz. Yazdırma Kalitesi Raporu Oluşturma (FEED (BESLE) Otomatik Testi).
Herhangi bir ayar yapmadan önce bir yazıcı yapılandırma raporu yazdırarak yazıcının medya ayarlarını doğrulayın. Bkz. Yazıcı ve Ağ Yapılandırma Raporları Yazdırma (CANCEL Otomatik Testi).
 1. Yazdırma koyuluğu (veya yoğunluk) ayarını şu yöntemlerden birini kullanarak düzenleyin:
  • Set Darkness (Koyuluğu Ayarla) (
   ~SD
   ) ZPL komutunu kullanın. Ayrıntılar için zebra.com/manuals adresinden indirebileceğiniz ZPL Programlama Kılavuzuna bakın.
 2. Yazdırma hızını ayarlamak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:
  • ZebraDesigner gibi uygulama yazılımları zebra.com/zebradesigner adresinden indirilebilir.
  • ZPL Yazdırma Hızı (
   ^PR
   ) komutu. Ayrıntılar için zebra.com/manuals adresinden indirebileceğiniz ZPL Programlama Kılavuzuna bakın.
  Medya üreticileri, yazıcınızı medyaları ile kullanırken belirli hız ayarları önerebilir. Önerilen hız, yazıcınızın maksimum hız ayarından düşük olabilir.
 3. Otomatik medya türü tespit etmenin ve algılamanın maksimum uzaklığını düşürmek için ZPL Maksimum Etiket Uzunluğu komutunu (
  ^ML
  ) kullanın.
  Minimum uzaklık, yazdırılan en uzun etiketin uzunluğunun iki katından az olmamalıdır. Yazdırılan en büyük etiket 2'ye 6 inçlik bir etiketse maksimum etiket (medya) uzunluk algılama uzaklığı, varsayılan 39 inçlik uzaklıktan 12 inç değerine düşürülebilir.