Zebra Marka Olmayan 300 Metre Aktarım Şeridini Yükleme
Zebra Marka Olmayan 300 Metre Aktarım Şeridini Yükleme

Zebra Marka Olmayan 300 Metre Aktarım Şeridini Yükleme

Yazıcınıza Zebra marka olmayan 300 metrelik aktarım şeridi yüklemek için Zebra şerit göbek adaptörlerine ihtiyacınız vardır.
Yazıcınızda Zebra marka olmayan 300 metrelik şeritlerin kullanılabilmesi için minimum gereksinimler şunlardır:
İç göbek çapı (İ.Ç.)
25,4 mm (1,0 inç, 1,004 inç ila 1,016 inç aralığında)
İç göbek malzemesi
Fiber levha (plastik göbek gibi sert malzemeler düzgün ÇALIŞMAYABİLİR)
Şerit genişlik aralığı
33 mm ila 110 mm (1,3 inç ila 4,3 inç)
Şeridin maksimum dış çapı (D.Ç.)
66 mm (2,6 inç)
Zebra markalı olmayan medya veya Zebra yazıcıyla kullanılmak üzere onaylanmamış şeritlerin kullanılması yazıcınıza veya yazıcı kafasına hasar verebilir. Görüntü kalitesi şunlardan da etkilenebilir:
 • yetersiz veya marjinal şerit performansı (maksimum yazdırma hızı, mürekkep formülasyonu vb.)
 • çok yumuşak veya çok sert göbek malzemesi)
 • gevşek veya sıkı şerit göbeği montajı ya da maksimum dış çapı 66 mm'yi aşan şerit göbeği)
Adaptörler, şeridi ve göbeği medyanın (ve yazıcının) ortasına hizalamanıza yardım eder. Şerit göbeğinin içinde yumuşak fiber levha bulunan bir göbek kilidi yayı bulunur. Yazıcıya takıldığında, yazıcının orta çizgisinden ölçüldüğü şekilde ölçeklendirilir.
1
Orta çizgi
2
Gövde kilidi yayı
 1. Şerit göbeği adaptörüne boş bir şerit göbeği yükleyin. Boş şerit göbeğinin, şerit rulosuyla aynı genişlikte (veya daha büyük) olması gerekir. Göbeği kabaca adaptörün orta çizgisine hizalayın.
  Şerit göbeği adaptörü ve boş bir Zebra marka olmayan şerit göbeği yerine boş bir Zebra şerit göbeği kullanılabilir. Yazıcınızın yanında bir adet 300 metrelik boş şerit göbeği verilmiştir.
 2. Zebra marka olmayan şerit rulosunu şerit göbeği adaptörüne yükleyin. Adaptör flanşını sol tarafa yönlendirip şeridin, burada gösterilen şekilde rulonun arkasına doğru açıldığını doğrulayın. Göbeği adaptörün orta çizgisi (CL) üzerinde kabaca ortalayın.
  1
  Flanş – sol tarafa yerleştirin
  2
  Rulonun arkasından çıkan şerit
  110 mm'lik (4,3 inç) maksimum rulo genişliğini ortalamanıza gerek YOKTUR.
  Maksimum genişlikten daha az olan ve 33 mm'lik (1,3 inç) minimum genişliğe kadar olan medyalarda, şerit rulolarıyla medya ve yazıcıyı hizalamak için adaptör göbeğinde kademeli ölçek kullanın.
  Genişlik = 110 mm (4,3 inç)
  Genişlik = 33 mm (1,3 inç)
 3. Boş göbekli adaptörü, takma millerine ve şerit rulolu adaptörü alt besleme millerine yerleştirin. Göbek adaptörünün sağ tarafı, millerin yay yüklü sağ tarafındaki koni uca sığar. Adaptörü sağ taraftaki mile itmeye devam edin ve adaptörü sol taraftaki mil haznelerine çevirin. Adaptör flanşındaki çentikler sol taraftaki millerin hazne telleriyle hizalanıp kenetlenene kadar adaptörleri ve hazneleri çevirin.
 4. Önceki adımlarda şerit ve boş göbekler takılırken merkez noktadan kaymış olabilirler.
  • Şerit rulosunun ve boş göbeğin medyanın (etiket, kağıt vb.) merkeziyle hizalandığını doğrulayın. Şerit göbeği adaptöründeki merkez çizgisi ölçeklerini kılavuz olarak kullanarak doğru konumlara geri getirin.
  • Kullanılan medya için şeridin yeterince geniş olup olmadığını kontrol etmediyseniz bunu şimdi yapın. Yazıcı kafasını korumak için şerit, medyadan daha geniş olmalıdır (genişlik, etiket astarı veya arkalığını içerir).
 5. Şeridi, takma göbeğine takın. Medyanızın şerit liderinde Zebra tarafından üretilen şeritte olduğu gibi yapışkan bant YOKSA şeridi takma göbeğine tutturmak için ince bant kullanın. Doğrudan göbeğe çekilmesi için şeridi hizalayın.
 6. Şerit takma haznesini üst tarafı arkaya doğru hareket ettirerek çevirin ve şeritteki gevşekliği giderin. Takma şerit konumunun besleme şerit rulosuna hizalamayı tamamlamak için hazneyi döndürün. Şeridin takma şerit göbeğinin çevresine minimum bir buçuk kez sarılması gerekir.
 7. Medyanın yüklü olup yazdırmaya hazır olduğunu doğrulayın, ardından yazıcı kapağını kapatın.
 8. Yazıcının gücü AÇIK ise yazıcının minimum 20 cm (8 inç) medyayı ilerleterek gevşek bölümleri ve kırışık şeridi çıkarması (şeridi düzleştirmesi) için
  FEED
  (BESLE) düğmesine basın ve millerdeki şeridi hizalayın.
 9. Yazıcı sürücüsü, uygulama yazılımı veya yazıcı programlama komutlarını kullanarak yazdırma modu ayarını Doğrudan Termal yazdırma yerine Termal Aktarım olarak değiştirin.
  Yazıcı, Doğrudan Termal modda ve şerit de yüklendiğinde doğrudan termal medya yüklenmiş olarak yazdıramaz. Şerit yüklenmiş olarak Doğrudan Termal modda yazdırmaya çalışmak, şerit içeride yazdırma hatasına neden olur.
  ZPL programlaması ile yazıcı işlemlerini kontrol ederken...
  Medya Türü ZPL II komutuna (
  ^MT
  ) bakın ve ZPL Programlama Kılavuzundaki talimatları izleyin).
  EPL Sayfa Modu ile yazıcı işlemlerini kontrol ederken...
  Seçenekler EPL komutuna (
  O
  ) bakın ve EPL Sayfa Modu Programlama Kılavuzundaki talimatları uygulayın).
 10. Doğrudan Termal yazdırmadan Termal Aktarım yazdırmaya mod değişikliğini doğrulamak için bir yapılandırma raporu yazdırın. Bu raporun yazdırılmasına ilişkin yönergeler için bkz. Yazıcı ve Ağ Yapılandırma Raporları Yazdırma (CANCEL Otomatik Testi).
  Yazıcı yapılandırma durum raporundaki
  PRINT METHOD
  ,
  THERMAL-TRANS
  şeklinde olmalıdır.